Czy można odliczyć vat i rozliczyć fakturę z gry w paintball laserowy?

Wybierając atrakcje dostępne na integracjach oraz wszelkich imprezach firmowych, zależy nam na tym, aby istniała możliwość rozliczenia faktury. Odliczenie VAT-u pozwoli na pewne oszczędności, zwłaszcza, że są do tego podstawy prawne. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy możliwe jest odliczenie VAT-u oraz rozliczenie faktury za grę w paintball laserowy.

Wspólna zabawa a rozwój firmy

Integracje firmowe są nie tylko nagrodą dla pracowników, ale przede wszystkim mają służyć zacieśnianiu się więzi w zespole, nauce współpracy, dążeniu do wspólnego celu oraz (ewentualnie) zdrowej rywalizacji. Te powody stoją za wybraniem właśnie paintballa laserowego jako atrakcji na taki event, ale to jednak nie jest sedno sprawy.

Należy wziąć pod uwagę korzyści, jakie dla danej firmy ma integracja pracowników i zrozumieć, że związane z nią opłaty ostatecznie przekładają się na dochody danej firmy. Dlaczego tak jest?

Zespół, który nawiąże ze sobą wartościowe, pozytywne relacje lepiej współpracuje na co dzień – mniej skupia się na konfliktach, za to jest bardziej efektywny i wydajny. Ma to więc bezpośredni wpływ na efekty tej pracy, a zatem i przychody danej firmy. Można więc spokojnie powiedzieć, że koszty integracji są jednoznaczne z kosztami poniesionymi na poczet późniejszych przychodów, tak jak chociażby materiały biurowe.

Rozliczanie podatku

Powyższe rozważania mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o możliwości odliczenia podatku na wydatki związane z taką integracją – czy to będą słone paluszki, usługa wodzireja, czy właśnie lasertag.

Na podstawie interpretacji indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej (z dn. 2.12.2018, sygnatura IBPBI/2/423-982/08/PH) oraz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (z dn. 25.11.2022, sygnatura 0114-KDIP1-1.4012.512.2022.2.IZ) możliwe jest takie rozumienie przepisów podatkowych. Z tego też powodu wydatki na imprezy organizacyjne (tak towary, jak i usługi) dla pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a więc VAT od tych wydatków może zostać przez daną firmę odliczony.

Należy koniecznie pamiętać, że aby było to możliwe, wszystkie te wydatki muszą zostać udokumentowane fakturami (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).